Ürün sepete eklenmiştir.

WEB SİTESİ İLE ALAKALI SORULARINIZ

Nasıl üye olabilirim?
Web sitemizin üst menüsünde bulunan Kayıt Ol butonu ya da mobil sitemizde arama bölümünün yanında bulunan Giriş Yap/Üye Ol butonu ile kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
Nasıl sipariş verebilirim?
Web sitemizde nasıl sipariş oluşturacağınızı anlatan bir döküman bulunmaktadır. İncelemek için TIKLAYINIZ
Siparişime ürün ekleme/çıkarma işlemi yapabilir miyim?
Maalesef bu işlemler prosedürlerimiz gereği yapılamamaktadır.
İnternet sitenizdeki fiyatlar mağazalarınızda da geçerli midir?
Web sitesine özel olan kampanyalar ve istisnai durumlar dışında fiyatlarımız mağazalarımızda da geçerlidir. Bazı ürünler ise mağazalarımıza özel fiyatlarla kampanyada olabilir. En doğru bilgi için lütfen şubelerimizi ziyaret ediniz.
Ürün fiyatları zamanla değişiyor/güncelleniyor. Bunun sebebi nedir?
Sitemizdeki yabancı menşeli ürünler döviz kuruna bağlı olarak TL üzerinden güncellenebilmektedir. Ayrıca zamanla farklı ürünler farklı kampanyalarda yer alabilirler.
Üyeliğimi nasıl silebilirim?
KVKK aydınlatma metni içerisinde belirttiğimiz üzere veri sahibi başvuru formunu doldurarak [email protected] mail adresine gönderebilir ve üyeliğinizin kapatılarak anonimleştirilmesini sağlayabilirsiniz.

ÖDEME VE İADE İŞLEMLERİ İLE ALAKALI SORULARINIZ

Siparişimin ödemesini nasıl yapabilirim?
Siparişinizin ödemesini banka/kredi kartlarıyla veya Havale/EFT ile yapabilirsiniz.
Siparişimin ödemesini birden fazla kartla yapabilir miyim?
Birden fazla kartla ödeme yalnızca mağazamızda yapılmaktadır. İnternet sitemizden yapılan satışlarda bu işlemi gerçekleştiremiyoruz.
Kapıda ödeme seçeneğiniz var mı?
Kapıda ödeme seçeneğimiz bulunmamaktadır.
Kredi kartına toplam kaç taksit yapıyorsunuz?
Güncel taksit oranları ve vade farkları için ürün altında yer alan TAKSİT SEÇENEKLERİ sekmesinden ya da siparişinizin toplam tutarı üzerinden görüntülemek isterseniz sipariş tamamlama ekranında kredi kartınızı girdiğinizde TAKSİT SEÇENEKLERİNİ GÖR bölümü ile görüntüleyebilirsiniz.
Kredi kartına taksitli alışverişlerde iade işlemini nasıl gerçekleştiriyorsunuz?
ITOPYA tutarın tamamını ödeme yaptığınız bankaya tek seferde öder, bu tutar banka tarafından kartınıza sipariş sırasında seçtiğiniz ay kadar taksitle iade edilir.
Havale/EFT ödemelerinde iade işlemini nasıl gerçekleştiriyorsunuz?
Sipariş iptalinden kaynaklanan iade işlemleri için SİPARİŞ İPTAL sayfasındaki bilgileri kontrol ediniz. Ürün iadesinden kaynaklı iade işlemlerinde ürün iadeniz onaylandıktan sonra banka hesabınıza iade süreciniz başlatılmaktadır. Ödemenizin banka hesabınıza aktarılabilmesi için ödeme yapmış olduğunuz iban bilgilerini [email protected] adresine göndermelisiniz.
Kapatmış olduğum kredi kartına iade nasıl yapılacak?
İadesi sistem tarafından ödeme yaptığınız kredi kartı hesabınıza gerçekleştirilmektedir. İade gerçekleştiğinde e-mail ile bilgilendirme yapılacaktır. Bilgilendirme sonrasında bankanız ile görüşüp yatırılan tutarı bankanızdan tahsis edebilirsiniz. Yasal süreçte de farklı bir şekilde müdahale şansımız bulunmamaktadır.
Kredi kartı taksitlendirmelerinde vade farkı uygulanıyor mu?
Kredi kartı taksitlendirmelerinde vade farkı uygulanmaktadır. Vade farkı oranlarını ürünlerin içerisindeki ve siparişinizin son aşamasındaki "Taksit Seçenekleri" bağlantısından görebilirsiniz.
Telefon üzerinden sipariş verilebiliyor mu?
Maalesef telefon üzerinden sipariş alamamaktayız.
Nakit ödemede taksitlendirme var mı?
Nakit ödemelerde taksitlendirme seçeneğimiz yoktur. Yalnızca kredi kartlarına taksit yapılmaktadır.
Havale ödemelerinde indirim yapılıyor mu?
Havale ödemelerinde indirim yapılmamaktadır.
Havale/EFT ödemesini nasıl yapacağım? Ödemeyi size bildirmem gerekiyor mu?
Sipariş tutarınızı Banka Hesapları sayfasında her alan herhangi bir hesaba transfer edebilirsiniz. Bu işlemi ilgili bankaların şubelerinden, internet şubelerinden, mobil uygulamalarından veya ATM'lerinden yapabilirsiniz. Ödemenizi yaparken alıcı adının "EERA ELEKTRONİK TİCARET ve BİLİŞİM HİZMETLERİ LTD. ŞTİ." olduğundan emin olunuz. Aksi takdirde ödemeniz hesaplarımıza geçmemekte, tarafınıza iade edilmektedir. Ödemenizi yaptıktan sonra dekontunuzun taranmış hâlini veya fotoğrafını [email protected] adresine gönderdiğinizde siparişiniz en kısa süre içerisinde onaylanacaktır.

HAZIR SİSTEM, MONTAJ VE KURULUM HAKKINDAKİ SORULARINIZ

Satın alınan hazır sistemlerin montajını yapıyor musunuz?
Hazır sistemlerin ekran kartı dışındaki tüm parçalarının montajı yapılmaktadır. Ekran kartı kargoda hasar görme ihtimali nedeniyle kutusunda gönderilmekte, montajı müşteri tarafından yapılmaktadır. Montaj işlemiyle ilgili detaylı bilgiyi Itopya YouTube kanalındaki Ekran kartı nasıl takılır? videosunu izleyerek edinebilirsiniz.
Montaj işlemi ücretli midir?
Montaj hizmetimiz 1 TL ile ücretlendirilmektedir.
İnternet sitenizin "Kendin Topla" bölümünden alınan sistemlerin montajını yapıyor musunuz?
Montaj işlemleri yapılmaktadır.
Ekran kartının montajını yapıyor musunuz?
Ekran kartı kargoda hasar görme ihtimali nedeniyle kutusunda gönderilmekte, montajı müşteri tarafından yapılmaktadır. Montaj işlemiyle ilgili detaylı bilgiyi Itopya YouTube kanalındaki Ekran kartı nasıl takılır? videosunu izleyerek edinebilirsiniz.
Hazır sistemlerin içerisine işletim sistemi kuruyor musunuz?
İsteğe bağlı olarak satın alabileceğiniz lisanslı işletim sistemlerinin kurulumları da yapılmaktadır.
Hazır sistemin adıyla parçalar arasında neden fark var?
Hazır sistemlerin isimlerinde, hazır sistemin ilk satışa sunulduğu andaki parçaları yazılmakta olup, stok durumuna göre parçalar değişebilmektedir. Ürünü görüntülediğiniz ekranda güncel parçaları görebilir, değiştirebilir ve eklemeler yapabilirsiniz. Ayrıca ürün sayfasına ek olarak sepet sayfasında da hazır sistemin içerisindeki parçalar kalemler halinde yazmaktadır. Hazır sistemin adında 1 TB HDD gözükürken 2 TB HDD ekleyebilirsiniz. Size gönderilen sistemde ürün adındaki 1 TB HDD değil, ürün ekranında seçmiş olduğunuz 2 TB HDD gönderilir.
Sitenizden satın aldığım hazır sistem ne zaman elime ulaşır?
Yoğun dönemler, kampanya dönemleri ve pandemi dönemi dışında hazır sistemler en geç 5 iş günü sonunda kargoya verilir. Ancak bu süre bahsedilen sebeplerle 7 ila 10 iş gününe kadar çıkabilir. Bu süreçte montajı ve kurulumları yapılmaktadır. Yaşadığınız şehire göre tahmini 1 veya 2 iş günü içerisinde kargonuz elinizde olmaktadır. UPS Kargo hafta sonları dağıtım yapmamaktadır.

KARGO SÜRECİ HAKKINDA SORULARINIZ

Hangi kargo firmasıyla çalışıyorsunuz?
Siparişlerinizi UPS aracılığıyla sizlere ulaştırmaktayız.
Siparişimde adres değişikliği nasıl sağlayabilirim?
Siparişiniz kargoya teslim edilmeden önce adres değişikliği sağlanamamaktadır. Siparişiniz kargoya verildikten sonra ise teslimat sağlatmak istediğiniz adresinize UPS Kargo Çağrı Merkezi'ni arayarak güncel bilgileri kargo firması ile paylaşabilirsiniz.
Kargo pakedimi teslim alırken nelere dikkat etmem gerekiyor?
Kargo paketinizi sağlam şekilde teslim aldığınızdan emin olmadan kargo formuna imza atmayınız. Normal şartlar altında, İstanbul içindeki teslimatlar kargoya verildikten sonra 24 saat içinde; İstanbul dışı teslimatlar ise (kargo firmasının bulunduğunuz il ve ilçeye taahhüt ettiği teslim süresine göre değişmekle birlikte) 2-3 gün içinde yapılır. Lütfen kargo tutanağını imzalamadan önce ürününüzün kutusunun taşımadan dolayı hasarlı olup olmadığını kontrol ediniz. Kutuda herhangi bir nedenle hasar var ise hiçbir belgeyi imzalamadan kargo yetkilisine tutanak tutulması için kutunuzu iade ediniz. Size tarafımızdan yeni ürünleriniz derhal gönderilecektir. Kutusu hasarlı olan ürünlerin teslim alınması durumunda içindeki ürünlerin hasarından veya eksikliğinden itopya.com sorumlu değildir. Eğer kargo firmasının getirdiği pakette herhangi bir deformasyon veya içindeki ürünün zarar görebileceğini size düşündüren herhangi bir şüphe var ise kargo formunu    imzalamadan kargo görevlisinin yanında paketi açıp içindeki siparişlerinizin fiziksel durumunu kontrol ediniz. Herhangi bir problem olduğunu düşünmüyorsanız kargo formunu imzalayınız. Kutu içerisindeki ürünlerin herhangi bir şekilde zarar gördüğünü düşünüyorsanız ürünleri teslim almayıp kargo görevlisinden kargo hasar tutanağı istediğinizi talep ediniz.(Tutanak tutulan ürünleri lütfen teslim almayınız. itopya.com'a ürünlerin geri gelmesi gerekmektedir) Tutanak tutulan ürünlerin değişimi yapılarak tarafınıza yeniden kargolanacaktır. Kargo firması paketi teslim ettikten sonra kutunun ezik, yırtık ve darbeli olduğunu farkettiyseniz ve üründe bir hasar var ise kargo şubesine giderek zabıt tutturabilirsiniz. Tuttuğunuz tutanakla beraber ürün bize ulaştıktan sonra değişim işleminiz derhal yapılacaktır. 
Kargo ücreti alıyor musunuz?
Satın aldığınız ürünlerin ebatına göre 9,90 TL ile 29,90 TL arası bir kargo ücreti siparişinizin toplam tutarına yansıtılmaktadır. Siparişinizin son adımında kargo ücretini görebilirsiniz.
Ürünüm kargodan hasarlı geldi. Ne yapmalıyım?
İlk olarak müşteri hizmetleri hattımızdan ya da [email protected] adresinden bilgi alarak hasarlı olan parçaların fotoğraflarını çekip göndermelisiniz. Ardından sizinle iletişime geçilecektir.

GARANTİ VE TEKNİK SERVİS İLE İLGİLİ SORULARINIZ

Hazır sistemlerin garanti süreleri kaç yıldır?
Hazır sistemler içerisindeki ürünlerin her parçası kendine özel garantilidir. Garanti sürelerini ürünlerin internet sitemizdeki sayfasında yer alan "Garanti ve İade Koşulları" başlığından öğrenebilirsiniz. Garanti süreleri en az iki yıldır.
Ürünlerin garanti süreleri kaç yıldır?
Garanti sürelerini ürünlerin internet sitemizdeki yer alan Garanti ve İade Koşulları başlığından öğrenebilirsiniz. Garanti süreleri en az iki yıldır.
Sizden satın aldığım ürünümü teknik servise nasıl gönderebilirim?
Teknik servise ürün göndermek için gerekli koşulları ve süreci Garanti ve İade Koşulları başlığından öğrenebilirsiniz.
Teknik servis süreci nasıl işlemektedir? 
Teknik servis süreci, ürünü tarafınızdan teslim aldıktan sonra göndermiş olduğunuz üründe 3 iş günü hazır sistemlerde 5 iş günü arıza tespit süreci vardır. Bu süreç tamamlandıktan sonra arızalı parça var ise yetkili servisine yönlendirilir ve tarafınıza haber verilir. Daha sonra da resmi süreç olan 20 iş günü servis süreciniz başlar. Teknik servis ile ilgili gerekli koşulları ve süreci Garanti ve İade Koşulları başlığından öğrenebilirsiniz.

FATURA İLE ALAKALI SORULARINIZ

Sitenizde satılan ürünler faturalı mıdır?
Sitemizden satın aldığınız tüm ürünler faturalı ve garantilidir.
Faturam ne zaman ve nasıl gönderilecek? Gelmediyse ne yapabilirim?
Siparişiniz tarafınıza teslim edildikten 7 gün sonra üyeliğinizde kayıtlı olan e-posta adresinize e-arşiv faturanız gönderilecektir. Eğer 8'inci günde de gelmediğini düşünüyorsanız lütfen spam klasörünüzü de kontrol ederek [email protected] adresine mail gönderebilirsiniz. Mail ile destek taleplerinizde 7 gün dolmadan maalesef faturanızı bizler gönderememekteyiz.
Siparişimin faturasını firma adına kestirebilir miyim?
Siparişinizin son aşamasında "Fatura adresim, teslimat adresimden farklı. Yeni adres girmek istiyorum." seçeneğinden "Fatura Adres Tipi" alanını "Kurumsal" olarak seçerek firma adına fatura kestirebilirsiniz.

MAĞAZA

Mağazalarınız nerede? Nasıl ulaşım sağlayabilirim?
Şu anda 2 şubemiz mevcuttur. Şube adreslerimiz için lütfen TIKLAYIN
Acıbadem Şubenize nasıl ulaşım sağlayabilirim?
İlk şubemiz olan Acıbadem mağazamız İstanbul, Kadıköy'dedir. E5 yolu üzerinde yer alan ITOPYA Acıbadem, Acıbadem Metro istasyonunun 3 numaralı çıkışına 100 metre yürüme mesafesindedir. Özel araçla ulaşım sağlarken ise E5 üzerinde Bostancı yönünde ilerlerken Hasanpaşa Sapağı'nın hemen öncesinde mağazamızı görebilirsiniz. Daha detaylı tarif için Google Maps'ten yol tarifi alabilirsiniz.
Beylikdüzü Şubenize nasıl ulaşım sağlayabilirim?
2020 yılının sonuna doğru açmış olduğumuz ve özel tasarımlı konsept mağazamız ITOPYA Beylikdüzü, E-5 yan yolda Ginza Lavinya Park'ın ön cephesinde bulunmaktadır. Daha detaylı tarif için Google Maps'ten yol tarifi alabilirsiniz.
İnternet sitenizdeki tüm ürünler mağazanızda da bulunuyor mu?
Ürünlerimizin bir kısmı mağazamızda yer alırken bir kısmı merkez depomuzda yer alıyor. Satın almak istediğiniz ürünün mağaza stok durumunu ürün içerisinde bulunan Stoktaki Mağazalar bölümünden görüntüleyebilirsiniz.
Mağazanızın çalışma saatleri nelerdir?
Mağazamız haftanın yedi günü, sabah 10:00 ila akşam 20:00 arası hizmet vermektedir. Not: Pandemi döneminde güncel mağaza çalışma saatlerimiz için Google Haritalar'daki çalışma saatlerine ve instagram hesabımızın öne çıkan hikayeleri kısmındaki Duyurular bölümüne göz atabilirsiniz.

İLETİŞİM

Çağrı merkezinize nasıl ulaşabilirim?
Çağrı Merkezimiz hafta içi her gün sabah saat 9:00 ila akşam saat 18:00 arası 0850 259 26 96 numaralı telefondan hizmet vermektedir. Not: Pandemi döneminde çağrı merkezimizin çalışma saatleri alınan tedbirlere göre değişebilmektedir.
Size ulaşabileceğimiz e-posta adresi nedir?
Yazılı taleplerinizi [email protected] adresinden bize iletebilirsiniz.

X

Alışveriş deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Çerez Aydınlatma Metni ’ni okuyabilirsiniz.