MARKA
ASUS
LG
FİYAT
 - 
TÜR
Blu-ray
DVD
CD
SATA
USB 2.0
USB 3.1
1.5MB
1MB
Siyah
Beyaz
Gümüş
16 ürün bulundu
Sayfa 1/1
16 ürün bulundu
Sayfa 1/1

Optik Sürücü Nedir?

Optik sürücü diskten veri okumak veya optik diske veri yazmak için bir lazer ışığı kullanır. Bunlara CD'ler, DVD'ler ve Blu-ray diskler dahildir. Önceden diske kaydedilmiş müzik, film vb. dosyaları çalıştırmanızı sağlar. Modern optik sürücülerin çoğunluğu okumanın yanı sıra diske veri yazmanızı da sağlar.

Dahili Ve Harici Optik Sürücü Nedir?

Harici optik sürücü kasanını dışında yer alan genelde usb bağlantısı üzerinden kasaya bağlanan optik sürücü türüdür. Genellik USB 2.0, USB 3.0, ve USB C bağlantılarını kullanılır.

 

Dahili optik sürücü kasanını içerisinde yer alan direk olarak anakarta bağlanan optik sürücü türüdür.

Popüler Optik Sürücü Markaları

Popüler optik sürücü markaları arasında LG ve ASUS bulunmaktadır. Uygun fiyatlı optik sürücü modellerine bakmak için ITOPYA.COM'u ziyaret edebilirsiniz.

Optik Sürücü Fiyatları

Optik sürücü fiyatları sürücünün yapısına dahili veya harici olmasına değişkenlik gösterebilir. Örnek olarak sürekli gezen ve konum değiştiren biriyseniz harici almanız daha mantıklı olacaktır. Fakat hariciler dahililere kıyasla daha pahalıdır. Masaüstü bir bilgisayar kullanıyorsanız ve yer değiştirmeniz gerekmiyorsa dahili almanız daha mantıklı olacaktır.

Gündelik Hayatta Optik Sürücüler Önemli midir ?

Optik sürücüler gündelik hayatta eskisi fakat popüler değildir. Bunun asıl sebebi daha kompakt ve daha güvenli depolama birimlerinin ortaya çıkmasıdır. Eski dönemlerde cd, dvd gibi diskler kullanılırdı depolama için fakat günümüzde yaygın olarak USB flash bellekler kullanılmaktadır. Bunun sonucunda optik sürücülere ihtiyaç kalmamıştır.

Devamını Oku
MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ
%100 GARANTİ
TEKNİK DESTEK VE MONTAJ
KARGO HİZMETİ