MARKA
FİYAT
 - 
Tümünü Göster
Tümünü Göster
12 ürün bulundu
Sayfa 1/1
12 ürün bulundu
Sayfa 1/1

Termal Macun Nedir?

Termal Macun, işlemci ve soğutma arasındaki boşlukları kapatarak daha hızlı ısı aktarımı sağlamaktadır. Yüksek ısı iletkenliğine sahip olduğu için günümüzde işlemci, ekran kartı vb. bileşenlerde kullanılmaktadır.

Termal Macun Ne işe Yarar ?

Termal macunun en büyük görevi işlemci ve soğutma arasındaki boşlukları kapatarak ısı aktarımını kolaylaştırmasıdır. Termal macun kullanılmayan sistemlerde işlemci ve soğutma bloku arasındaki ısı aktarımı yavaş olacağı için sistemde ısınma yaşanır.

Termal Macunu Ne Sıklıkla Değiştirmeliyim?

Termal macun üretici firmalarının belirlediği kullanım ömrü bulunmaktadır. Firma ile iletişime geçerek destek alabilirsiniz.
Fakat genel olarak yılda 1 kez değiştirilmesi tavsiye edilir. İşlemciniz üzerindeki soğutmayı her çıkardığınızda yeniden termal macun sürülmesi tavsiye edilir.

Termal Macun Fiyatları

Uygun fiyatlar ve geniş ürün yelpazesiyle birçok marka ve model termal macun ITOPYA.COM ^da. Termal macun fiyatları türüne ve boyutuna göre değişkenlik gösterebilmektedir. Tek kullanımlık termal macunlar kutu termal macunlara kıyasla daha uygundur. Bu nedenle sadece 1 bilgisayarın termal macunun değiştirecek iseniz tek kullanımlık almanız yeterli olacaktır.

Termal Macun Markaları

Popüler termal macun firmalar arasında Cooler Master, Corsair, Evga, Power Booster ve Thermaltake bulunmaktadır. Bu markaların termal macun modellerine ITOPYA.COM^ dan ulaşabilirsiniz.

Termal Macun Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Termal macun seçerken kullanım amacınız ve bütçeniz önemlidir. Tek bir kez kullanmayı amaçlıyorsanız tek kullanımlık 4 gr termal macunları tercih edebilirsiniz. Birden fazla kullanmayı amaçlıyorsanız daha yüksek gramaja sahip termal macun seçmelisiniz. Termal macun seçerken dikkat etmeniz gerekenlerden en önemlisi termal iletkenlik seviyesi. Termal iletkenlik seviyesidir ne kadar yüksek ise o kadar iyidir. Fakat termal iletkenlik seviyesi arttıkça fiyatı da artacaktır.

Termal Macun Sürerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Termal macun sürerken öncelikle soğutmanızı ve işlemcinizi temizlemeniz gereklidir. Önceki termal macundan kalıntılar kalmış ise yeni süreceğiniz termal macunun verimini düşürebilir. Termal macunu sürerken çok fazla dökmediğinize emin olmanız gereklidir. Çok fazla dökülen termal macun anakarta yayılacaktır. İletken bir macun ise sistemde kısa devreye neden olabilir. Soğutmanız işlemcinize yapıştıysa zorlamak yerine bilgisayarı 30 dakika gibi bir süre açıp daha sonrasında geri kapatıp çıkarmayı deneyebilirsiniz. Isınan işlemci termal macunun yumuşamasını sağlayacaktır. Bu sayede soğutma daha kolay çıkacaktır.

MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ
%100 GARANTİ
TEKNİK DESTEK VE MONTAJ
KARGO HİZMETİ