MARKA
FİYAT
 - 
RAM TİPİ
Tümünü Göster
Tümünü Göster
Tümünü Göster
Tümünü Göster
Tümünü Göster
Tümünü Göster

275 ürün bulundu
Sayfa 1/14
275 ürün bulundu
Sayfa 1/14

RAM (BELLEK) Nedir?

RAM (BELLEK), bir tür bilgisayar belleğidir. Ramin açılımı rastgele erişim belleğidir(Random Access Memory). RAM bir cihazın ihtiyaç duyduğu tüm bilgileri geçici olarak depolayan yüksek hızlı bir bileşendir. Ne kadar çok RAM o kadar iyidir.

RAM Ne Yapar?

Bilgisayarınızın veri depolamasının birkaç yolu vardır. Örneğin, bilgisayarınızın sabit diski veya ssd`si, sisteminizin tüm programlarını ve dosyalarını siz silene kadar saklar. Ancak, SSD^ler ve sabit sürücüler çok yüksek kapasitede veri depolasa da. Bu verilere bilgisayarınızın işlemcisi tarafından çok hızlı bir şekilde erişilemez. Bu nedenle depolama biriminizden önemli verileri çok daha hızlı şekilde erişmenize yardımcı olması için RAM kullanılır.

 

Ram`ler çok SSD ve HDD kıyasla çok daha az kapasiteye sahip olmasında rağmen çok daha hızlılardır.

Neden Depolama Birimi Yerine Ram Kullanamıyoruz?

Bilgisayarınızda muhtemelen bir ssd ya da bir hdd bulunmaktadır. Ram diğer depolama birimlerine kıyasla çok hızlıdır. Bu nedenle niye verilerimizi ram de saklamıyoruz diyor olabilirsiniz. Ramin depolama için kullanılmamasındaki sebepler: 

 

1. Ram`ler günümüzdeki depolama birimlerinde çok daha pahalıdır. Örnek olarak 16gb ram satın alabileceğiniz bir ücretle çok daha yüksek bir depolama birimi satın alabilirsiniz.

 

2. Ram geçici bir veri depolama birimidir. Ram deki veriler güç kesildiğinde sıfırlanmaktadır. Fakat hdd ve ssd gibi depolama birimlerinde güç kesilse bile herhangi bir sıfırlama veya veri kaybı yaşanmaz.

Dünden Bugüne Ram Nesilleri

Dünden bugün ram nesilleri sırasıyla DDR, DDR2, DDR3, DDR4, DDR5 olarak listelenmektedir. Her çıkan yeni nesilde ram de daha yüksek veri aktarım hızlarına, yüksek mhz değerlerine ve veri kapasitesine erişilmiştir.

Popüler Ram Markaları

Popüler ram markaları arasında Corsair, Gskill, Kingston, Thermaltake gibi firmalar bulunur.  Uygun fiyat ve ödeme seçenekleriyle popüler ram markalarına Itopya.com`da bulabilirsiniz

Oyun Kullanımı İçin Ne kadar Ram Gereklidir?

Oyuncular için, oynadığınız oyun türlerine bağlı olarak ram^in boyutu oyun performansınız üzerinde büyük etkisi olabilir. Genel bir kural olarak, modern oyunlar için 8GB Ram minimumdur. Ancak, oyunlar giderek daha zorlu hale geldikçe, daha fazla RAM gereklidir. Ve makul bir bütçeniz olduğu sürece 16GB Ram hedeflemelisiniz.

Ram`lerdeki MHZ ve CL Değerleri Ne Anlama Gelir ?

MHZ

Mhz, bilgisayarınızın Raminin CPU ile iletişim kurabileceği hızdır. Sayı ne kadar yüksek olursa, bilgisayarınız o kadar hızlı veri depolayabilir ve bellekten alabilir. Bu, oyun oynamak için önemlidir çünkü bilgisayarınız verilere ne kadar hızlı erişebilirse oyununuz o kadar verimli çalışır.

CL

CL, “CAS Gecikmesi" anlamına gelir. Bellek denetleyicisi erişmesi gereken bir sütunu gönderdiğinde bellekten yanıt almak için gereken döngü sayısına CL denir.

Ram Fiyatları

Sisteminizin desteklediği ram modellerine göre fiyatları değişkenlik gösterebilmektedir. Bu modellere örnek olarak DDR,DDR2,DDR3,DDR4,DDR5 ramleri örnek verebiliriz.

Devamını Oku
MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ
%100 GARANTİ
TEKNİK DESTEK VE MONTAJ
KARGO HİZMETİ