MARKA
Tümünü Göster
FİYAT
 - 
KAPASİTE
Tümünü Göster
Tümünü Göster
Tümünü Göster
Tümünü Göster
Tümünü Göster
Tümünü Göster

103 ürün bulundu
Sayfa 1/6
SAMSUNG 2TB 990 EVO NVMe 2.0 M.2 2280 SSD ( 5000MB Okuma / 4200MB Yazma)
SAMSUNG 1TB 990 EVO NVMe 2.0 M.2 2280 SSD ( 5000MB Okuma / 4200MB Yazma)
SanDisk 2TB Extreme Gen4x4 NVMe M.2 2280 SSD (5150MB Okuma / 4850MB Yazma)
KIOXIA 2TB EXCERIA PLUS G3 NVMe M.2 2280 SSD (5000MB Okuma / 3900MB Yazma)
KIOXIA 1TB EXCERIA PLUS G3 NVMe M.2 2280 SSD (5000MB Okuma / 3900MB Yazma)
Kingston 1TB NV2 Gen4x4 NVMe M.2 SSD (3500MB Okuma / 2100MB Yazma)
103 ürün bulundu
Sayfa 1/6

SSD Nedir ?

SSD veya gerçek adıyla solid-state drive bilgisayar da kullanılan bir çeşit depolama birimidir. Bu depolama donanımı verileri kalıcı olarak saklamaya yardımcı olur. Bilgisayarımızın geleneksel HDD^lerin (Hard Disk) yerini almaktadır. HDD^ler görece teknoloji olarak SSD^lerden daha yenidir. Bu sebeple SSD^ler görece daha hızlı ve uzun ömürlüdür.

SSD Nasıl Çalışır ?

Bildiğimiz flash bellekten çokta bir farkı yoktur. Sadece daha hızlı ve dayanıklısı diyebiliriz. Temelde flash bellek yongaları topluluğu ile veri yazar ve okur.

SSD ve HDD Arasındaki Farklar Nelerdir ? 

-HDD^ler tamamen mekanik olarak çalışan bir donanımdır. Aktüatör adı verilen mekanik kol yardımıyla okuma ve yazma özelliğine sahip bir diskten oluşur. SSD bir HDD^nin aksine dönen veya hareketli bir parçası yoktur. Tamamen elektronik olarak veri yazma/okuma işlemi gerçekleştirir. Bu iki sistem karşılaştırıldığında SSD de kırılacak ve hareket edecek hiçbir parça olmadığı için standart bir HDD^den daha uzun ömürlü olmaktadır.

 

-Tasarım avantajı sayesinde SSD^ler HDD^lerden daha küçük ve hafiftir.

 

-SSD^lerin tercih edilmesindeki en büyük etkenlerden biri de okuma/yazma hızının HDD^ye nazaran çok daha yüksek olmasıdır. Bu da bir diğer farkımızı ortaya koymaktadır.

 

-Çalışan mekanik bir parçası olmadığı için SSD^mizin arıza olma ihtimali de büyük ölçüde azalmaktadır fakat sıfır değildir.

 

İki tarafında kendine has avantajları bulunmaktadır. SSD ne kadar önde gözükse de eğer seçimi belirleyen parametreniz fiyat ise SSD bu konuda biraz dert açabilir.

SSD Alırken Nelere Dikkat Edilmedir ?

SSD seçerken sizi en çok zorlayacak kısım hem kalite hem fiyattır. Kaliteyi fazla yüksek tutarsak aynı ölçüde fiyatımızda artıyor. Bu sebeple bir çok yeri araştırıp kalite ve fiyat dengesini iyi ayarlamanız önemlidir. Kaliteli ve uygun fiyatlı SSD modellerine ulaşmak için itopya.com sitesine bir göz atabilirsiniz.

 

-Fiyatın yanında dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus ise SSD çeşididir. Bunun sebebi SSD^nin anakarta olan bağlantısını sağlamak. Üretilmiş 4 çeşit SSD çeşidi vardır. Bunlar;

 

-SATA 3

-PCIe

-M.2

-NVMe

 

-SSD boyutuna karar vermek için tamamen sizin ne tür bir kullanıcı olduğunuzu bilmenizde yatıyor. Eğer sıradan bir bilgisayar kullanıcısıysanız çok yüksek depolama alanları size fazla gelebilir. Diğer taraftan bilgisayarınızı yoğun şekilde kullanıyorsanız düşük depolama alanı işinizi görmek için yetersiz kalacaktır.

SSD^nin Oyunlara Etkileri Nelerdir ?

SSD, takıldığı günden itibaren sizin de fark edeceğiniz gibi bilgisayar hızını önemli ölçüde arttıracaktır. Açılış hızı, işlem hızı, okuma ve yazma hızı sizi tatmin edecektir. Buna ekstra olarak eğer SSD^nizi oyunlarda kullanmaya karar verirseniz geleneksel hard disklerin aksine birkaç fark olduğunu göreceksiniz. SSD^ye kurulan bir oyun tabi ki de size fps ve performans artışı sağlamayacaktır ama geleneksel hard diskten daha hızlı açılacaktır. Verileri çok daha hızlı okuyup çekebildiği için oyundaki tüm önyüklemeler kısalacaktır. Yani SSD size harcadığınız zamanı azaltma imkanı ve çok daha iyi bir oyun deneyimi sağlamayı sunmaktadır.

Güncel SSD Üreticileri 

Günümüzde bir sürü SSD üreticisi bulunmaktadır. Bunlar Kalite ve fiyat performans arasında büyük bir skalayı temsil etmektedir. En çok ve güncel bilinen SSD markalarından bazıları sırasıyla;

 

-ASUS

-CORSAIR

-GIGABYTE

-GOODRAM

-KINGSTON

-SAMSUNG 

 

olarak söyleyebiliriz. Bu üreticiler de 8 TB^dan 120 GB^a kadar büyük bir depolama alanı skalasına sahiptir. Bu ve bu gibi birçok SSD üreticilerine ve geniş depolama alanı yelpazesine itopya.com sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ
%100 GARANTİ
TEKNİK DESTEK VE MONTAJ
KARGO HİZMETİ